Valgusküla

Tartus muideks on alati jõulud! Ja kevad!

Valgusküla Raekoja platsil on ideerikaste abiliste toel suveleitsakus jälle sisukamaks kasvanud ning ootab tartlasi ja linna külalisi pühadeaega veetma 28. novembrist 9. jaanuarini.

Advendiaja alguseks rajatakse raeplatsile armsaks saanud klaaspaviljonidest külake, mis võimaldab talvise koolivaheaja lõpuni mõnusalt ning ülekorraldamata moel aega viita, värskes õhus viibida ja ringi luusida. Valguskülasse naasevad kohvi- ja piparkoogimüüjad, saanisõidud ja ponid, Jõululinn Tartu klassikaks muutunud põhumaja, (multi)filmipaviljon, tulepajad ja puidust loomakarussellid.

Samuti usub Jõululinn Tartu, et viimane aeg on võidelda kalapimedusega. Nii rajatakse Raekoja platsile koostöös EMÜ Limnoloogiakeskuse naljasoonega personaliga Raekoja platsile kaks akvaariumi. Linnasüdames hakkavad ringi ujuma mitmed pooltuttavad tüübid – haugid, ahvenad, kiisad, särjed jt. Just nimelt pooltuttavad, sest kui paljud, nii suured kui pisemad meist, Eesti jõgedes ja järvedes elavaid kalu hoobilt ära tunnevad? Sel põhjusel saab ligi poolteist kuud linnasüdames jõuluajal harivat, ilusat ja vaikselt omas kalaajas kulgevat „kalafilmi“ akvaariumite juures vaatamas käia ja kalade näod meelde jätta.

Jõululinn Tartu uute sõprade seas on näiteks veel ka teatrikunstnik Laura Pählapuu, kes suvel nokitsenud-nikerdanud ja kelle poolt loodava imearmsa nukumajapaviljoni abil saab talvemuinasjutu sisse minna ja soovi korral sinna mõneks ajaks jäädagi.

Ka ei ole Jõululinn Tartu juba aastaid rahul talvise jäätisemüügi numbritega. Teame, et rahul ei ole ka lapsed, kes arvavad, et talv on jäätise söömiseks kõige parem aastaaeg. Kes ise nii lihtsa asja peale ei tule, siis nii on põhjusel, et talvel ei sula jäätis ju ära! Sellise loogika vastu oleme võimetud ning kuna jäätisepaviljoni sisseseadmise juures abistab teadusteater KVARK, on kindel, et pärast selle paviljoni külastamist ei räägita üksnes jäätisest…

Hindamatu ja tähistaevana särava panuse annab Raekoja platsil sellel talvel TÜ Tartu observatoorium. Jõululinn Tartu ühes klaaspaviljonis hakkab ringi sõitma marsikulgur, mille sarnase saavad kõik soovijad endale suveks aeda sõitma meisterdada ja filmipaviljonis on võimalik imetleda observatooriumi poolt rajatud mitte kunagi pilviseks muutuvat tähistaevast. Veel saab seisatada disaineri ja kunstniku Martin Rästa loodud lõpmatuse peegelpaviljonis ja oma mõtetest puhata ning uudistada Arhitektuurikooli Tartu haru noorte loovate ruumiuurijate poolt loodud keskkonda.

Ka hakkab Tartu Raekoja platsil asuma Tartu 2024 ja Full of Junk Design poolt sisustatud paviljon ning ühes majakestest opereerima sularahaautomaat, kes väljastab eurode asemel (jõulu)luuletusi. Kui kusagil üldse sellised asjad aset leiavad, siis UNESCO kirjanduslinnades, mille sekka ka Tartu kuulub.

Ja muidugi saab ka sellel talvel veebruarikuu lõpuni Raekoja platsil uisutada. Alates 29. novembrist ehk päev pärast esimest advendipühapäeva on Suudlevate Tudengite purskkaevu ümber avatud ligi 1000  ruutmeetri suurune uisuväljak ja maailma ühte kõige romantilisemat ja lõbusamat meelelahutust – uisutamist – saab Tartus harrastada valguskettidest tähistaeva all otse linna kõige tähtsamal väljakul. Tuleb tulla!